PENGURUSAN PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
Perancangan dan Persediaan Mengajar
|
1
|
Pengertian konsep pengajaran
|
|
|
Pengajaran ialah cara-cara yang
digunakan untuk menyampaikan bahan yang hendak diajar. Hasil daripada
pengajaran berlakulah peubahan yang relatif kekal dalam tingkah laku atau
pengetahuan hasil daripada pengalaman. Perubahan merupakan suatu penambahan
yang baru, pengukuhan dan pengubahansuaian yang berlaku terhadap anak
dididik.
|
|
2
|
Keperluan perancangan pengajaran
dan pembelajaran
|
|
|
Perancangan perlu dilakukan untuk
|
|
|
|
|
3
|
Objektif pengajaran
|
|
|
Objektif boleh dalam bentuk
|
|
|
|
|
4
|
Buku rekod mengajar
|
|
|
Buku himpunan pelan tindakan guru
sebelum mengajar. Berdasarkan SPI Bil 3/1999. Buku rekod mengajar wajib
mengandungi dua perkara penting :
Buku rekod
pengajaran menjadi rujukan dan dokumen penting bagi pihak
Ia adalah
milik sekolah dan mesti dikembalikan dan disimpan oleh pihak sekolah sebelum
cuti sekolah akhir tahun bermula. Ia juga digunakan sebagai sasaran kerja
tahunan untuk menilai prestasi kerja tahunan guru.
Rekod
P&P boleh juga disediakan dalam apa jua bentuk yang munasabah dan sesuaii
dengan teknologi semasa. Rekod P&P dan bahan-bahan lain berkaitan dengan
penyediaan rancangan pelajaran tahunan perlu dikemukakan dengan serta merta
apabila dikehendaki oleh pihak yang diberi kuasa.
Rekod P&P boleh disimpan dalam bentuk data komputer
Kegagalan
menyediakan BRP merupakan satu kesalahan dan jika disabitkan kesalahan,
sesorang itu boleh didenda tidak kurang daripada RM500 - berdasarkan
Peraturan 11(b), Peraturan-peraturan Pendidikan (Kurikulum kebangsaan)1997
(P.U.A.531)
|
|
|
DENDA RM500 |
|
|
Jadual Waktu
|
|
|
Berdasarkan Akta Pendidikan 1996,
Jadual waktu mestilah ada
|
|
|
|
|
|
Sukatan Pelajaran
|
|
|
Dokumen yang mengandungi
perkara-perkara yang wajib diajar kepada pelajar sebanjang tahun
persekolahan. Sukatan pelajaran disediakan oleh bahagian PPK , Kementerian
Pelajaran Malaysia. Ia perlu dikemukakan serta merta apabila diminta oleh
orang-orang yang diberi kuasa seperti Ketua Pendaftar, Jemaah Nazir dan
Pengetua. Jika gagal dan disabit kesalahan boleh didenda.
|
|
|
|
|
|
Aspek-aspek penting dalam
perancangan P&P
|
|
|
Sebelum merancang dan melaksanakan
P&P seseorang guru perlulah
|
|
|
|
|
|
Komponen P&P
|
|
|
Elemen-elemen yang perlu diambil
kira dalam merekabentuk pengajaran ialah
|
|
|
|
|
|
Fasa P&P
|
|
|
Fasa P&P terbahagi kepada
empat peringkat
|
|
|
|
|
|
Sumber-sumber pengajaran dan
pembelajaran
|
|
|
Sumber ialah bahan yang digunakan
semasa proses P&P seperti
|
|
|
|
“Bahan/Alat bantu mengajar menghidupkan suasana pembelajaran “
Perlaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran
Proses P&P
|
1
|
Perlaksanaan P&P
|
|
|
I.
Set Induksi
II.
Perkembangan P&P
III.
Penutup
.
pemerhatian
|
Guru yang berkesan ...tidak membosankan
Pengurusan Kelas
|
1
|
Tanggungjawab guru menguruskan
kelas
|
|
|
Guru (guru kelas) juga
bertanggungjawab memastikan pengurusan kelasnya teratur dan baik. Guru
bertanggungjawab :
|
|
|
I.
menguruskan
rutin kelas
|
Iklim Bilik Darjah
|
1
|
Proses P&P yang berlaku di
dalam bilik darjah amat bergantung kepada iklim bilik darjah iaitu
|
|
|
|
|
|
Sebuah bilik darjah yang baik
mengandungi lima ciri iaitu :
|
|
2
|
I.
Hubungan
yang baik dan saling hormat menghormati guru dan pelajar
V.
Adanya
keterbukaan , demokratik, kemesraan dan kebebasan yang menggalakkan interaksi
antara pelajar dan guru mereka.
|
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran A. Pembelajaran secara kontekstual
|
1
|
Maksud
|
|
|
Kaedah pembelajaran yang
menggabungkan isi kandungan pelajaran dengan pengalaman hidup harian
individu, masyarakat dan alam pekerjaan. Ia menyediakan pembelajaran secara
konkrit (nyata) yang melibatkan aktiviti 'hands-on' dan 'minds-on'
|
|
2
|
Teori pembelajaran secara
kontekstual
|
|
|
|
B. Pembelajaran Masteri
|
1
|
Maksud
|
|
|
Pendekatan pembelajaran yang
memfokuskan kejayaan pelajar menguasai sesuatu perkara yang diajar. Semua
pelajar perlu dipastikan menguasai hasil pembelajaran dalam satu unit sebelum
berpindah ke unit pembelajaran seterusnya.
|
|
2
|
Pembelajaran Masteri memerlukan
|
|
|
|
|
|
“Pelajar perlu berpengetahuan, memiliki kemahiran asas sebelum beralih kepada kemahiran berikutnya.” |
|
3
|
Prinsip asas Pembelajaran Masteri
|
|
|
|
|
4
|
Ciri-ciri Pembelajaran masteri
|
|
|
|
C. Pembelajaran Kolaboratif
|
1
|
Maksud
|
|
|
|
|
|
|
D. Pembelajaran Koperatif.
|
1
|
Maksud
|
|
|
Pelajar-pelajar bekerjasama,
berinteraksi dan saling membantu dalam aktiviti pembelajaran
|
|
2
|
Kriteria
|
|
|
|
E. Pembelajaran konstruktivisme
|
1
|
Maksud
|
|
|
|
F. Pembelajaran Melalui Pengalaman
|
1
|
Maksud
|
|
|
|
G. Pembelajaran Melalui Rakan Sebaya
|
1
|
Maksud
|
|
|
|
Kaedah Pengajaran
A. Simulasi
|
1
|
Maksud
|
|
|
Situasi pembelajaran dalam keadaan
terkawal dan sengaja diwujudkan sama dengan situasi sebenar
|
|
2
|
Jenis simulasi
|
|
|
|
|
3
|
Persediaan
|
|
|
i.
Guru
merancang
v.
Guru
membimbing pelajar membuat keputusan
|
|
4
|
Kelebihan
|
|
|
|
B. Tunjuk Cara (Demostrasi)
|
1
|
Maksud
|
|
|
Situasi pembelararan dengan guru
menunjukkan cara melakukan sesuatu aktiviti atau memilih pelajar yang
berpengalaman untuk melakukan aktiviti yang dikehendaki
|
|
2
|
Langkah-langkah tunjuk cara
|
|
|
|
|
3
|
Perlaksanaan tunjuk cara
|
|
|
|
C. Syarahan
|
|
|
|
|
|
D. Permainan
|
|
|
|
|
|
E. Hafazan
|
|
|
|
|
|
F. Akhbar Dalam Darjah
|
|
|
|
|
|
G. Melawat Sambil Belajar
|
1
|
Maksud
|
|
|
Membawa sekumpulan pelajar ke
tempat sebenar . Ia adalah aktiviti sokongan pembelajaran
|
|
2
|
Tempat lawatan
|
|
|
|
|
3.
|
Tujuan lawatan
|
|
|
|
|
4.
|
Persediaan
|
|
|
|
|
5.
|
Garis panduan lawatan
|
|
|
Pekeliling SPI Bil 5/2002 (Lawatan
pada hari Persekolahan) menggariskan
|
|
|
|
E. Pembelajaran Akses kendiri
|
1
|
Maksud
|
|
|
Suatu pendekatan pemelajaran yang
memberi ruang dan peluang pelajar belajar secara kendiri. Pelajar menggunakan
dan mengendalikan sendiri bahan-bahan pembelajaran
|
|
2
|
Keperluan
|
|
|
|
|
3
|
Ciri-ciri
|
|
|
|
|
4
|
Kelebihan
|
|
|
|
|
5
|
Fungsi Pusat Akses Kendiri
|
|
|
|
|
6
|
Jenis-jenis Pusat Akses Kendiri -
PAK
|
|
|
i.
Bilik
khas
ii.
Ruang
dan sudut pameran
iii.
Pusat
Mudah Alih
|
TEORI-TEORI PEMBELAJARAN
A. Teori kecerdasan pelbagai
|
1
|
Maksud
|
|
|
|
|
2
|
Keperluan
|
|
|
|
|
3
|
Jenis kecerdasan
|
|
|
i.
Kecerdasan
Verbal Linguistik
ii.
Kecerdasan
Logik Matematik
iii.
Kecerdasan
Visual Ruang
iv.
Kecerdasan
Kinestetik
v.
Kecerdasan
Muzik
vi.
Kecerdasan
Interpersonal
vii.
Kecerdasan
Intrapersonal
viii.
Kecerdasan
Naturalis
|
B. Teori Behaviourisme
|
1
|
Didokongi oleh Thorndike dan
Skinner
|
|
2
|
Menyatakan
|
|
|
|
C. Teori Konstruktif
|
1
|
Disokong oleh Von Glassefel,
Piaget dan Vygotsky
|
|
2
|
Menyatakan
|
|
|
|
D. Teori Kognitif
|
1
|
Didokong oleh Atkinson, McClelland
and Bruner
|
|
2
|
Menyatakan
|
|
|
|
Guru ceria murid gembira
No comments:
Post a Comment